tu jesteś

O klimatyzację należy dbać przez cały rok

 

Ostatnia lokalizacja przed zakończeniem działalności:   Warszawa,  Al. Prymasa Tysiąclecia 81a
Serwis zamknęliśmy jesienią 2019 roku, po 29 latach pracy.

 
 
 

Drodzy klienci firmy Arkttika
  W związku z zaprzestaniem działalności naszego serwisu, a w trosce o Wasze dobro pragniemy polecić Wam warsztat z wieloletnim i bogatym doświadczeniem, gdzie dokonacie kompleksowych napraw klimatyzacji w Waszych autach.
  Informujemy, że w poleconym warsztacie wykonane będą dla Państwa przeglądy układu klimatyzacji, diagnostyka, dezynfekcja oraz napełnianie i obsługa układów pracujących na każdym dopuszczonym do użytku czynniku chłodzącym.
  Zapraszamy do kontaktu:

AUTO KLIMATYZACJA  Michał Kiełsa,  Jarosław Adamiuk
ul. GÓRCZEWSKA 146,    01-460 Warszawa
tel. 22 664 98 78   tel. kom. 604 914 274

 

KLIMATYZACJA JESIENIĄ  i  ZIMĄ

  W naszej praktyce warsztatowej często spotykamy się z pytaniami klientów dotyczącymi używania klimatyzacji w samochodzie. Wiele wątpliwości budzi eksploatacja klimatyzacji w okresie jesienno-zimowym. W utartej opinii utrwalonej wśród wielu kierowców urządzenie to służy jedynie do chłodzenia wnętrza pojazdu.


  Tymczasem równie ważną funkcją klimatyzatora jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Umożliwia to zarówno klimatyzacja automatyczna jak i  "ręczna". Wystarczy jednocześnie włączyć przycisk A/C i ogrzewanie pojazdu. Powietrze dostarczone do wnętrza samochodu przez wentylator nawiewu zostanie najpierw osuszone (wilgotne powietrze przepływając przez zimny parownik "oddaje" wilgoć w postaci skroplin, które wypływają pod samochód), a następnie będzie podgrzane przez nagrzewnicę do nastawionej przez nas temperatury. Dzięki temu szyby pojazdu bardzo szybko przestaną być zaparowane, a powietrze wewnątrz samochodu będzie miało odpowiednią wilgotność i temperaturę zapewniając nam komfortowe warunki podróży. W wielu autach wyposażonych w klimatyzację ustawienie na panelu sterującym nawiewu na przednią szybę spowoduje też uruchomienie sprężarki A/C. Jest to tak zwane odmgławianie szyb pojazdu lub inaczej odparowanie szyb klimatyzacją.
  Jest to lepszy sposób odparowania szyb niż przez ich podgrzewanie, gdyż przy użyciu klimatyzacji nadmiar wilgoci jest usuwany z wnętrza pojazdu.


  W okresie jesienno-zimowym bardzo istotna jest czystość filtra powietrza kabiny pojazdu. Nadmierne zanieczyszczenie filtra powoduje niedostateczną wymianę powietrza we wnętrzu samochodu co objawia się zamgleniem szyb przez wilgoć zawartą w wydychanym przez pasażerów powietrzu.


Dezynfekcja klimatyzacji jesienią i w zimie


  Chciałbym również zwrócić uwagę na okresową dezynfekcję układu klimatyzacji. Jesienią, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody, nasila się zawilgocenie parownika co stwarza szczególnie sprzyjające warunki do rozwoju na jego powierzchni pleśni i grzybów. W skrajnym przypadku powoduje to powstanie nieprzyjemnego zapachu oraz może być powodem alergii i infekcji dróg oddechowych pasażerów pojazdu. Z  tego powodu należy przynajmniej raz na dwa lata przeprowadzić dezynfekcję klimatyzatora. Polega ona na oczyszczeniu powierzchni parownika i kanałów rozprowadzających powietrze za pomocą odpowiednich środków chemicznych oraz zabezpieczeniu przed ponownym rozwojem grzybów i pleśni. Zlecając ten zabieg upewnijmy się czy użyte środki chemiczne mają atest Państwowego Zakładu Higieny.


Profilaktyczne uruchamianie klimatyzacji zimą


  Na koniec chciałbym przypomnieć o uruchamianiu klimatyzacji na chłodzenie - czyli włączaniu przycisku A/C - przynajmniej raz na dwa tygodnie, zwłaszcza zimą kiedy rzadko z niej korzystamy. Jest to konieczne by zapobiec rozszczelnieniu osi sprężarki, by wiosną nie spotkała nas przykra niespodzianka wiążąca się z kosztowną naprawą.

    Najczęściej obsługujemy samochody osobowe marki:
Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Chrysler, Citroen, Dacia, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jaguar, KIA, Lancia, Land Rover, Mazda, Mercedes Benz, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Rover, Saab, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo;
samochody dostawcze,   minibusy,   kampery
oraz  pojazdy specjalistyczne (karetki, bankowozy), np.:
Iveco, Ducato, Mercedes Sprinter, Ford Transit.
bankowóz  

 

 

  Klimatyzacja   |   Przeglądy AC   |   Dezynfekcja AC   |   Naprawa AC   |   Poradnik   |   Lokalizacja  

na górę